مزایای ثبت طرح صنعتی چیست؟

 

 

مزایای ثبت طرح صنعتی چیست؟

 

 

طرح صنعتی خصوصیات مربوط به ساختار و  شکل و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالا ایجاد جذابیت می کند و به ارزش تجاری و قابلیت فروش یک محصول می افزاید.

 

ماده 20 قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری ، طرح صنعتی را به شرح ذیل تعریف می کند:

 

"هر نوع ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرنوع شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن،به نوعی که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد،طرح صنعتی است.در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد" .

 

در ایران جهت اولین بار در سال 1304 قانونی برای ثبت و حمایت علایم تجاری و صنعتی تصویب گردید که بعداَ در سال 1310 مورد تجدید نظر قرار گرفت.اضافه بر قانون مزبور،آئین نامه ای نیز در سال 1328 برای ثبت اجباری علامت صنعتی برای برخی از مواد دارویی و خوراکی و لوازم آرایشی تصویب گردید.

 

رواج طرح های صنعتی و توسعه فروش اجناس تحت علایم تجاری و طرح های صنعتی،سبب گردید که کشورهای گوناگون برای حفظ تولیدات خود و جلوگیری از تجاوز دیگران به حقوق تجار و صاحبان صنایع، مقررات بین المللی وضع نمایند که علامت تجاری نه تنها در کشور آن ها مصون از تعرض باشد بلکه در همه ی ممالک مورد حمایت قرار گیرد به این دلیل که اجناس کارخانجات فقط در یک کشور به فروش نمی رود بلکه در همه ی جهان عرضه می شود و در صورتی که کالای مورد یک علامتی مرغوبیت داشته باشد اشخاص به علامت مزبور عادت کرده و جنس مزبور را طلب می نمایند.

 

در صورتی که بنا شود که اشخاص دیگری اجناس تقلیدی که خصوصیات جنس اصلی را نداشته باشد به مشتریان بدهند اعتماد و اطمینان اشخاص از آن جنس سلب شده نه تنها سازندگان آن زیان می بینند بلکه مصرف کنندگان نیز فریب خورده و اشخاص شیاد و سود جو از شهرت طرحی سوء استفاده کرده و جنس بد را به جای جنس خوب تحویل می دهند.این موضوع مخصوصاَ درباره مواد دارویی و خوراکی و لوازم آرایش که با سلامت و بهداشت جامعه ارتباط دارد فوق العاده خطرناک می باشد.از این جهت در آخر قرن نوزدهم اتحادیه ای برای حمایت مالکیت صنعتی میان تعدادی دولت تشکیل گردید که به اتحادیه پاریس معروف است و امروزه بیشتر دول به اتحادیه مزبور ملحق گردیده اند.دولت ایران نیز طبق قانون 14 اسفند به این اتحادیه ملحق گردیده است.

 

ثبت طرح صنعتی برای آن حمایت قانونی فراهم می کند.حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی به شرح ذیل است:

 

 

الف-بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد،به دست اشخاص،مشروط به موافقت مالک آن است.

 

ب-بهره برداری از یک طرح صنعتی که عبارت است از ساخت،فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی

 

ج-مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند علیه فردی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند ( ب) را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاَ سببات تجاوز آینده را فراهم آورد،در دادگاه اقامه دعوی نماید.

 

به صورت کلی ثبت طرح صنعتی، مانع از رونوشت غیر مجاز از آن می شود و به عنوان یک دارایی تجاری،مبنای اعتماد مصرف کنندگان قرار می گیرد.

 

یک طرح صنعتی معتبر،نشانه ای از موقعیت و موضوع محصول،ریسک های درک شده کمتر به دست مصرف کنندگان و هزینه های پائین مصرف کنندگان برای جمع آوری و پردازش اطلاعات برای تصمیم گیری می باشد. از این رو مسائل مربوط به علائم تجاری و طرح های صنعتی با توجه به تاثیری که بر موضوعات مرتبط با انسان دارد در خور توجه و مداقه خیلی است.

 

در واقع،طرح صنعتی برای شناساندن جنس از لحاظ کیفیت آنست و وسیله ای ای است که در مقابل رقابت تجاری،تجار با توسل به آن،نوع جنس و متاع خود را به خریدار عرضه داشته و در حقیقت ضمانت مرغوبیت جنس را می نمایند.

در دنیای امروز که بیشتر اجناس به صورت یکنواخت تهیه شده و مردم فرصت کنترل مرغوبیت آن ها را ندارند اهمیت این موضوع خیلی بیشتر می شود.

 

به این ترتیب،ملاحظه می شود که طرح و علامت،مشخصه ی جنس است .بدین منظور، فقط آماده کردن یک طرح صنعتی نتیجه نهایی روند طرح ریزی نیست،بلکه « ثبت طرح» هدف نهایی است.

 

موسسه حقوقی سفیر با کادری مجرب و زبده ثبت طرح صنعتی شمارا در سریع ترین زمان ممکن به انجام خواهد رساند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با وکیل پایه یک و کارشناس تخصصی جهت ثبت طرح صنعتی با موسسه حقوقی بین المللی ثبت سفیر تماس بگیرید.

 

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، ثبت لوگو ، ثبت طرح صنعتی ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).

 


نظرات