مدارک،مراحل و راهنمای ثبت لوگو و نشان تجاری

 

 

مدارک،مراحل و راهنمای ثبت لوگو و نشان تجاری

 

لوگو به نمادی تصویری اطلاق می شود که جهت بیان کردن یک عبارت، موضوع یا القا نمودن یک موضوع می باشد که معرف یک وبلاگ یا سایت، شرکت، محصول و ... است. مانند علامت تیک که جهت معرفی محصولات نایک(نایکی) به کار رفته می شود.


لوگوها اکثرا به نوعی طراحی می شوند که در عین سادگی حاوی زیادترین اطلاعات و نشانه های تصویری ( اکثرا با هدف تبلیغاتی ) هستند و بدین ترتیب عامل شناسایی آن محصول در بازار و به گونه ای عامل جذب مشتریان می شوند که البته خود لوگو هم انواع گوناگونی دارد.

 

انواع لوگو عبارت است از:

 


الف) آرم / لوگو تصویری :


همان نوع که از نام آن مشخص است این لوگو به صورت نماد سمبلیک/ آیکونیک طراحی می شوند و بیننده تصویری را از نماد آن کسب و کار مشاهده می کند. لوگوهای تصویری اکثرا برای سازمان ها،شرکت ها و ارگان ها استفاده می شود. از جمله این نوع لوگو می توان به لوگوی اپل اشاره کرد.


انواع لوگوهای نوشتاری ( فونت سفارشی، لوگوتایپ، ورد مارک )
لوگوهای نوشتاری به این نوع است که نام برند / سایت / محصول یا ... به صورت سفارشی طراحی می شود. هدف از سفارشی این است که از فونت آماده استفاده نمی شود و تک تک حروف آن به شکلی زیبا و منحصر به فرد طراحی می شود و یا با تغییر یک یا تعدادی حرف به صورت خلاقانه مفهومی را می رساند.

 


این گونه لوگوها باید متناسب با آن فعالیت طراحی شود. برای نمونه طراحی نوشتار به سبک فانتزی قادر است برای فست فود خیلی مناسب و تاثیرگذار باشد ولی برای یک بانک یا موسسه تاثیری نداشته باشد.

 


ب) لوگوهای حرفنماد:


لوگوهای حرفنماد، تصاویری هستند که با بهره بردن از حروف اول نام شرکت / برند یا ... طراحی می شوند. گاهی مواقع حروف یک نام زیاد و طولانی است و خواندنش دشوار. اکثرا در این صورت از این سبک لوگو برای طراحی استفاده می شود. حرفنمادها در عین سادگی قابلیت فراوانی در امور مختلف گرافیکی و تبلیغاتی را دارند و به آسانی حروف ابتدایی نام برند را در ذهن مخاطب ثبت می کنند.

 


ج) لوگوهای ترکیبی:


همانگونه که از نام آن پیداست، لوگوهایی که ترکیب تصویر و نوشتار ( لوگوتایپ ) را به همراه دارند لوگوهای ترکیبی نامیده می شوند. در لوگو ترکیبی تصویری به عنوان نماد برند و نوشتار منحصر به فرد و اختصاصی برای نام برند طراحی می شود حتی خیلی از برندها در کنار لوگو تصویر و لوگو تایپ، حرفنماد هم طراحی می کنند و متناسب با نوع امور تبلیغاتی و گرافیکی از یکی از آن ها استفاده می کنند.

 

فرآیند ثبت لوگو

 

همان گونه که اطلاع داریم، لوگو نوعی برند است و لذا فرآیند ثبت آن هم مانند ثبت برند است. بدین ترتیب مراحل ثبت لوگو عبارت است از:

 


1-طراحی لوگوی انحصاری


2-مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی و ثبت اظهارنامه  ( این مراحل شامل : درج اطلاعات شخص حقیقی و یا حقوقی، اطلاعات وکیل،  طبقه کالا و خدمات ، بارگذاری مدارک، پرداخت هزینه ثبت لوگو به صورت اینترنتی و دریافت رمز دوم می باشد ).


3-ارسال مدارک به اداره ( در صورت تائید اظهارنامه )


4-چنانچه که مدارک هم تائید شود اقدام جهت چاپ آگهی در روزنامه رسمی


5-پس از چاپ آگهی به مدت یک ماه بعد ثبت نام نوبت دوم آگهی برند


6-اخذ تصدیق برند ده ساله به صورت حضوری

 

مدارک مورد نیاز:

 

اشخاص حقیقی:


1-تصویر کارت ملی و شناسنامه


2-تصویر جواز کسب و یا هرنوع مجوز فعالیت


3-تصویر کارت بازرگانی


4-ارائه یک نمونه از علامت تجاری که ابعاد آن حداکثر 10در 10 سانتی متر باشد.

 


اشخاص حقوقی:


1-تصویر کارت بازرگانی و کارت ملی مدیرعامل شرکت


2-تصویر کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیرعامل شرکت


3-ارائه یک نمونه از علامت تجاری که ابعاد آن حداکثر 10در 10 سانتی متر باشد.


4-یک نسخه رونوشت از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام، آدرس و تغییر مدیرعامل و همینطور روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات


5-یک نسخه رونوشت از مجوزهای شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس

 


تبصره : چنانچه مجوزی به نام شرکت وجود ندارد و شرکت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل به صورت شخصی داشته باشند جهت ثبت قابل قبول می باشد.


6-مهر شرکت

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با وکیل پایه یک و کارشناس تخصصی جهت ثبت لوگو و نشان تجاری با موسسه حقوقی بین المللی ثبت سفیر تماس بگیرید.

 

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).


نظرات