معافیت مشاغل خانگی از مالیات

مشاغل خانگی

مشاغل خانگی کسب و کارهایی هستند که عموماً توسط بانوان راه اندازی و مدیریت می شود. این مشاغل که منبع درآمدی برای خانواده ها هستند نیازی به محلی مجزا برای راه اندازی ندارند و همچنین نیاز به تحمل هزینه های گزاف برای اجاره مکان مخصوص ندارند.

 

 

انواع مشاغل خانگی:

مشاغل خانگی در حوزه های مختلفی تعریف شده اند. حوزه های گوناگون مشاغل خانگی شامل کارهایی از جمله صنایع دستی، کشاورزی، قالی بافی، دامپروری، خدمات تولید، شیلات، محصولات غذایی خانگی، فعالیت های فرهنگی و هنری و غیره می شود. برای هر کدام از این مشاغل در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعریف مشخصی ثبت شده است.

 

نحوه فعالیت مشاغل خانگی:

کسانی که در زمینه مشاغل خانگی مشغول به فعالیت هستند، ممکن است به سه شکل وارد حوزه کسب و کار شده باشند.

  1. متقاضیان تحت پوشش، این دسته از افرادی که تحت عنوان مشاغل خانگی مشغول به کسب و کار و انجام فعالیت هستند به صورت کارمزدی برای کارفرمایی که در بیرون از منزل است کار انجام می دهند.

  2. متقاضی مستقل، در این نوع از مشاغل خانگی صفر تا صد عرضه کالا یا خدمات توسط یک شخص یا گروه مستقل به بازار عرضه می شود.

  3. متقاضیان پشتیبان، این نوع انجام فعالیت به صورت مشارکتی است که با همکاری بنگاه های بالادستی یا تعاونی ها صورت می گیرد.

 

بیشتر : مراحل و مدارک اخذ مجوز مشاغل خانگی

 

معافیت مشاغل خانگی از مالیات:

به گفته معاون وزارت کار در مجلس چون مشاغل خانگی عرضه کالا و خدمات در منزل مسکونی انجام می شود و جزو کارهایی است که زنان خانه دار با سرمایه ای اندک راه اندازی می کنند از پرداخت مالیات و عوارض مالی و تجاری معاف هستند. دولت نیز با برنامه های حمایتی چون تامین وام اشتغال، تامین بیمه خویش فرما و نیز تعرفه های آب و گاز و برق، مشاغل خانگی را تشویق و حمایت می کنند.

 

بیمه مشاغل خانگی:

کسانی که در حوزه مشاغل خانگی با داشتن مجوز کسب و کار فعالیت داشته باشند می توانند در صندوق تامین اجتماعی به صورت خویش فرما بیمه شده و از مزایای آن بهره مند شوند. حداکثر سن برای پذیرش و عقد قرارداد کسب و کارهای خانگی برای مردان 50 سال و زنان 45 سال است. در صورت نداشتن شرایط مذکور متقاضی باید 2 برابر مازاد سن مقرر دارای سابقه پرداخت بیمه در سازمان تامین اجتماعی باشد.

 

 

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با

موسسه حقوقی ثبت سفیر تماس بگیرید