ثبت شرکت در لرستان

استان لرستان سرزمینی کوهستانی و باستانی محسوب می‌شود و یکی از استان‌های بسیار زیبا با طبیعت بکر و چشم نواز ایران است.

لرستان به مرکزیت شهر خرم آباد در غرب کشور واقع شده و از لحاظ جمعیت در رتبه سیزدهم استان‌های ایران قرار گرفته است و شهر بروجرد دومین شهر بزرگ آن محسوب می‌شود.

استان لرستان از شمال با استان‌های همدان و مرکزی، از سمت غرب با استان‌های کرمانشاه و ایلام، از جنوب با خوزستان و از شرق با استان اصفهان همسایه است.

این استان از لحاظ اقلیم و هواشناسی استانی چهار فصل و دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی و با تنوع بالایی محسوب می‌شود و بیشتر مناطق آن را کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس به خود اختصاص داده.

 

استان لرستان به دلایل زیادی دارای پتانسیل و ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری‌ها و ایجاد کسب و کار و تاسیس و ثبت شرکت است.

 

این استان به دلیل برخورداری از کوهستان‌های وسیع و پهناور از ایّام قدیم برای دامپروری و کشاورزی بسیار ایده‌آل بوده است.

 

همچنان نیز همین وضعیت ادامه دارد و برای اشخاصی که تمایل به فعالیت در موضوعات صنایع غذایی و محصولات لبنی و کشاورزی دارند بسیار عالی است.

 

استان لرستان دارای صنایع مادر و صنایع بزرگ و استراتژیک نظیر سیمان، پوشاک، شیمیائی، صنایع دستی، صنایع ساختمانی، فلزی، کاشی و سرامیک و غیره است.

 

همچنین این استان دارای معادن مهم مانند سنگ تراورتن، مرمریت، فلدسپات، سنگ آهک، تالک، سرب و روی است.

 

تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد به علاوه دلایل مهم دیگری نظیر همسایگی با استان‌های مهم کشور، وجود نیروی کار بومی و جوان و فعّال و امثالهم موجب گشته است که ثبت شرکت در لرستان و خرم آباد و شهرهای دیگر استان دارای جذّابیت‌های فراوانی باشد.

 

مراحل ثبت شرکت خدماتی

شرکت های خدماتی برای ارائه خدمات ایجاد می‌شوند و به ارگان‌ها و سازمان‌های متقاضی خدمات ارائه می‌کنند. شرکت خدماتی انواع مختلفی دارد و خدمات متنوعی ارائه می‌کند که شامل حمل و نقل، چاپ و تکثیر، امور آشپزخانه، تاسیسات، تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات، خدمات عمومی مانند آبدارخانه و خدمات مربوط به نگهداری فضای سبز است.

شرایط خدماتی به شرح زیر است:

  • دارا بودن حداقل 3 عضو و 2 بازرس

  • پرداخت نقدی حداقل  35 درصد سرمایه

  • داشتن حداقل سرمایه 1000000 ریال

ارائه مدارک زیر:

  1. کپی مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه

  2. امضای اقرارنامه

  3. گواهی عدم سوء پیشینه

  4. ارائه مجوز در صورتیکه موضوع کاری شرکت خدماتی به مجوز نیاز داشت

  • لازم به ذکر است که اگر ثبت شرکت خدماتی توسط وکیل انجام می‌شود باید حتما یک وکالت‌نامه به نام وکیل تنظیم شود.

  • با داشتن همه مدارک متقاضیان می‌توانند اساس‌نامه، شرکت‌نامه، اظهارنامه و صورت‌جلسات مجمع عمومی را تهیه کنند

نکته حائز اهمیت این است که ثبت شرکت خدماتی دارای تشریفات خاص خودش است و در برخی موارد باید به طور دقیق با قوانین و جزئیات آن آشنا باشید، به همین دلیل بهتر است حتما از یک مشاورحقوقی و وکیل ثبت شرکت‌ها کمک بگیرید تا پروسه ثبت شرکت را به راحتی طی کنید و درهیچ یک از مراحل ثبت شرکت خدماتی با مشکل مواجه نشوید.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام:

شرکت سهامی عام برای جلب سرمایه‌های خرد جهت انجام امور مهم و پر هزینه تشکیل می‌شوند، برای تحقق این هدف بدیهی است شرکت سهامی عام باید به نحوی تشکیل شود که امکان گردآوری تعداد قابل ملاحظه‌ای از شرکا فراهم شود.

 

مرحله اول

در مرحله اول این شرکت، موسسان مقدمات ایجاد شرکت را فراهم می آورند.

 

مرحله دوم

در مرحله دوم موسسان با ترتیب دادن فرآیند پذیره نویسی، امکان جذب شرکای دیگر را فراهم می‌کنند.

 

مرحله سوم

بعد از جمع شدن سرمایه، با شرکت تمامی شرکا در مجمع عمومی موسس، شرکت تشکیل می‌شود.

 

مرحله چهارم

 

در فرآیند تاسیس شرکت سهامی عام، ابتدا موسسین شرکت با تسلیم بیانیه ثبت و اعلامیه پذیره نویسی به سازمان بورس اوراق بهادار در پی اخذ تاییدیه پذیره نویسی برمی آیند، مفاد و شرایط بیانیه ثبت و اعلامیه پذیره نویسی در دستورالعمل شورای عالی بورس مشخص شده است و موسسین برای اخذ تاییدیه پذیره نویسی ملزم به دریافت آن می‌باشند.

 

 

مرحله پنجم

 

پس از اخذ تاییدیه پذیره نویسی، اداره ثبت شرکت‌ها، با اطمینان از صدور تاییدیه سازمان بورس، اظهارنامه ارائه شدها برای شرکت در شرف تاسیس را بررسی می‌کند (اظهارنامه مواردی: طرح اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی می‌باشد) و در صورتی که آن‌ها را مطابق با قانون ارزیابی کند، این اداره اجازه پذیره نویسی را صادر خواهد نمود.

 

 

مرحله ششم

 

اعلامیه پذیره نویسی می‌بایست توسط موسسین در جراید آگهی شود و به این ترتیب موسسان به عموم برای تشکیل شرکت پیشنهاد می‌دهند. پس از آگهی، علاقه مندان به بانک مشخص شده در آگهی مراجعه و ورقه‌های تعهد سهم را امضا و مبالغ مربوط به سهام را پرداخت می‌کنند.

 

 

مرحله هفتم

 

پس از این که سرمایه شرکت تعهد شد و 35 درصد آن به صورت نقد پرداخت شد، تعداد سهام هر یک از تعهدکنندگان تعیین و اعلام می‌شود. پس از این مرحله موسسان از طریق روزنامه‌ای که در آن اعلامیه پذیره نویسی را منتشر نمودند، از پذیره نویسان برای شرکت در مجمع عمومی موسس دعوت به عمل می‌آورند.

 

 

مرحله هشتم

 

مجمع عمومی موسس با حضور شرکایی که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد نموده باشند، قابل تشکیل است. مجمع عمومی موسس تصویب گزارش موسسان، تصویب ارزیابی‌های انجام شده در خصوص آورده های غیرنقدی، تصویب امتیازات خاص و تصویب اساسنامه را برعهده دارد.

 

 

مرحله نهم

 

پس از تصویب اساسنامه، اساسنامه مصوب به ضمیمه صورت جلسه مجمع عمومی موسس به همراه اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان برای ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکت ها تحویل داده می‌شود. با توجه به اینکه شرکت عملاً تشکیل شده می‌باشد، تقاضای ثبت شرکت سهامی عام توسط مدیرعامل یا اعضای هیئت مدیره صورت می‌پذیرد.