مجازات محمد علی نجفی در قتل همسر دوم خود چه میتواند باشد؟

 

 

مجازات محمد علی نجفی در قتل همسر دوم خود چه میتواند باشد؟

 

شهریاری سرپرست دادسرای امور تهران از قتل همسر دوم نجفی شهردار سابق تهران در تاریخ 1398/03/07 خبر داد.

براساس اطلاعات موجود همسر نجفی که زن جوانی بود در خانه مسکونی خود در منطقه سعادت آباد به قتل رسیده است.

شهریاری درباره آلت قتاله گفت: این زن جوان به دلیل اصابت گلوله در خانه‌اش به قتل رسیده است.

پس از این اتفاق محمد علی نجفی شهردار سابق تهران با مراجعه به پلیس آگاهی خود را معرفی و به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی همچنین سلاحی که مقتول را با آن کشته بود، تحویل پلیس داد.

محمد علی نجفی اعتراف کرد همسر دوم خویش میترا استاد را با شلیک 5 گلوله به قتل رسانده است.

 

مجازات محمد علی نجفی چه میتواند باشد؟

 

در موضوع قتل با تير اندازی زمانی مسئله ای به وجود آيد كه احتمال دارد برای قاضی دادگاه و يا وكيل پرونده در برداشت درست از اين قتل و تطبيق آن با ماده مربوطه در قانون مجازات مشكلاتي فراهم گردد، به سبب ماده 204 قتل نفس به سه گونه شناخته شده است:

عمد _ شبه عمد _ خطا

و حسب تعريف مواد 205 و 206 قتل عمد كه باعث حکم قصاص است در مورد های زير تحقق مي يابد:

 

1-مورد هایی كه قاتل با انجام كاری قصد كشتن شخص معين يا فرد غير معين يا اشخاصی از يك جمع را دارد خواه آن كار نوعاً كشنده باشد خواه نباشد اما در عمل سبب قتل شود.

2-مورد هایی كه قاتل به صورت عمدی كاری را انجام دهد كه نوعاً كشنده باشد هر چد قصد كشتن شخص را نداشته باشد.

3-مورد هایی كه قاتل قصد كشتن را ندارد و كاري را كه انجام مي دهد نوعا كشنده نيست اما نسبت به طرف در اثر بيماری و يا پيری يا ناتوانی يا كودكي و مانند آن ها نوعاً كشنده باشد و قاتل نيز به آن آگاه باشد.

در صورتی که ماجرای قتل محمد علی نجفی یکی از مورد های فوق باشد به احتمال زیاد به قصاص محکوم خواهد شد.

لذا ملاحظه مي فرمايند قانون مجازات اسلامي از ماده 204 به بعد ضمن تقسيم بندي جرم قتل با بيان عنصر معنوی و مادی جرم به تعريف ضابطه شرعي جهت عمد كه بفرموده فقها و ضابط العمد ان يكون عامداً في فعله و في قصده دقت و توجه كرده است و هنگامی كه قصد ارتكاب جرم يعني قصد قتل را عنصر معنوي تحقق جرم مي داند در بند ابتدایی ماده 206 و عمده در ارتكاب فعل را با اين بيان كه (قاتل عمداً كاري انجام دهد…) مشخص نموده و عمده در فعل را نيز ضابطه جهت تميز قتل عمدی دانسته است.

ولی قانون مجازات اسلامي در باب ديات در تعريف جرائم شبه عمدی و خطئی در ماده 296 موردی را مشخص مي كندكه به سبب آن در مورد هایی هم كه كسي قصد تير اندازي به فردی يا شئي و يا حيواني را داشته باشد و تير او به انسان بي گناهي اصابت كند و او به قتل برسد عمل او خطای محض محسوب میگردد.

 حال باید دید مجازات محمد علی نجفی شهردار سابق تهران چیست و آیا به مجازات اعدام محکوم میگردد یا خیر؟

 

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، ثبت لوگو ، ثبت طرح صنعتی ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).