اخذ ایزو دارای چه مراحلی می باشد؟

 

اخذ ایزو دارای چه مراحلی می باشد؟

 

 

ایزو Iso چیست؟


ایزو حروف اختصاری International Organization for Standardization به مفهوم , معنای "سازمان بین المللی استانداردسازی" است که تشکیل شده از یک مجمع بین المللی از سازمان های استاندارد کشورهای عضو است.

 

اعضای ایزو یا در دولت و مؤسسه های دولتی دارای سمت هستند یا نماینده ی دولت اند.به همین علت،ایزو نقش مهمی میان بخش های خصوصی و عمومی بازی می کند.

 


علت اقدام به دریافت و اخذ ایزو


به صورت اصولی تنها مراجعی که حق صدور گواهی نامه ایزو را دارند، certify Body است.بنابراین CB یک مرجع صدور گواهینامه است.شرکتهایی که دارای پرسنل هستند یا اقدام به تولید محصول یا خدمتی می کنند،باید آگاهی داشته باشند متخصصین در سازمان ایزو اقدام به تدوین بهترین راهکارها جهت بهبود فرایندهای سازمان کرده اند.

 

این راهکارها شامل مدیریت کیفیت، مشتری مداری، تولید بهتر محصول، بهداشت و ایمنی شغلی ... می باشد.بنابراین بهتر است جهت پیشبرد اهداف خویش از الزامات لازم اطلاع داشته و آن ها را در سازمان خود پیاده نماییم.بعد از آن از یکی از مراجع دهنده گواهی ایزو درخواست کنیم که پیاده سازی این الزامات در سازمان ها را مورد ممیزی قرار دهد تا در صورت وجود عدم مطابقت کامل سیستم ما با آن الزامات  از وجود آن ها مطلع شویم. 

 


انواع استاندارد های ایزو

 


الف-استاندارد مدیریت کیفیت ISO-9001


هدف و منظور از تدوین این استاندارد به وجود آوردن الگویی بین المللی جهت پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت و تضمین کیفیت بوده که مورد استقبال در سطح جهان قرار گرفت. در واقع استاندارد ایزو 9001 به یک محصول ویژه داده نمی شود، بلکه فرایند تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

 

 مزایای به کارگیری استاندارد ایزو 9001:

 


1- شفافیت شاخص ها و فرایندها در سازمان.


2-سنجیدن فعالیت های سازمان مطابق با اهداف سازمان.


3-مانع شدن از دوباره کاری ها به واسطه ی تعریف فعالیت های سیستماتیک.

 

4-افزایش توان رقابتی در عرصه بین الملل.

 


ب-استاندارد محیط زیست ISO-14001 

 


شامل استانداردهای بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی است که در سال 1996 میلادی به وسیله کمیته فنی 207 سازمان ایزو به وجود آمدند. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیت های طرح ریزی، مشخص شدن فرایندها و در اختیار گیری منابع لازم جهت تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است.

 

این گواهی نامه به سازمانی داده می شود که در دراز مدت برنامه های عملی جهت کمک به پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشد. از مزایای این استاندارد:

 


1-بیشتر شدن سهم بازار در سطح بین الملل.


2-رعایت بهتر و زیادتر مقررات و قوانین مربوط به محیط زیست.


3-به وجود آمدن سیستم های مدیریت زیست محیطی.


4-به وجود آمدن ارزش افزوده زیادتر برای سازمان.

 

 


پ-استاندارد بهداشت و مدیریت ایمنی ONSAS-1800

 


این استاندارد برای تأمین احتیاج سازمان ها به یک استاندارد سیستم ایمنی و بهداشت شغلی تدوین شده تا بدین وسیله قادر باشند سیستم مدیریت خود را در زمینه های بهداشتی و ایمنی ارزیابی کنند. ساختار این استاندارد با استاندارد های ایزو 9001 و 14001 سازگار است که سازمان ها قادر باشند سیستم های مدیریت کیفیت،محیط زیست و بهداشت شغلی را با هم ادغام کرده و سیستم مدیریتی یکپارچه به وجود بیاورند.

 

مزایای استاندارد بهداشت و مدیریت ایمنی ONSAS-1800 :

 


1-ساختاری مناسب برای مدیریت بهداشت و امنیت شغلی.


2-تفکری طرح ریزی شده و مستند در رابطه با امنیت شغلی و بهداشت.


3- به وجود آمدن محیط کاری امن تر.

 

 


ت- استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO-22000


این استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری برای حصول اطمینان از امنیت غذایی در طول زنجیره غذایی را به وجود میاورد که عنصر های کلیدی آن ها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی است. به کارگیری این استاندارد به سازمان های زنجیره غذایی کمک می کند تا خطرات موجود در سیستم خود را شناسایی نموده و کنترل کنند.

 


ث-استاندارد ISO/IEC-17020


این استاندارد،از استانداردهای تخصصی است جهت معیارهای عمومی برای فعالیت انواع گوناگون سازمان های بازرسی کننده. هدف از این استاندارد مشخص کردن معیارهای عمومی سازمان های بازرسی کننده بیطرف جدا از بخش مورد بازرسی ، استفاده سازمان های بازرسی کننده و مراجع تأیید صلاحیت و دیگر سازمان های مرتبط با شناسایی صلاحیت سازمان های بازرسی کننده است.

 


ج-استاندارد تأیید صلاحیت آزمایشگاهISO/IEC-17025


این استاندارد برای همه ی آزمایشگاه هایی که خدمات اندازه گیری، تست، آزمون و کالیبراسیون ( آزمایشگاه های صنعتی) را ارائه می دهند بدون توجه به تعداد پرسنل یا گستردگی محدوده فعالیت های آن دارای کاربرد است.

 


چ- استاندارد مشخصات فنی در صنایع خودروسازی ISO/TS-16949


با وجود استانداردهای سری ایزو9001، بعضی از حوزه های اقتصادی مانند صنایع خودرو که علاقه به برآورده شدن خواسته های کیفی خود دارند الزامات خاصی را تدوین کرده اند و تأمین کنندگان را ملزم به اجرای این خواسته ها کرده اند. سنجیدن جهت حل مشکل مربوط به ارزیابی مکرر خواست های قطعه سازان طرف قرارداد، منجر به تشکیل گروه کاری بین المللی صنعت خودرو شد که این گروه کاری اقدام به یکپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.

 


ح- استاندارد کنترل نقاط بحران در صنایع غذایی HACCP

 


استقرار این سیستم در سازمان با توجه به اجرای مراحل کنترل مناسب و مؤثر در طول فرایندهای پذیرش مواد ابتدایی، تولید محصول، انباش و نگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می دهد که با حداقل هزینه مطمئن ترین کنترل ها را انجام می دهد.

 


مراحل دریافت گواهی نامه ایزو

 


1-تعهد و تصمیم مدیریت به پیاده سازی درست و مناسب سیستم.


2-انتخاب مشاور برای پیاده سازی درست و مناسب سیستم.


3-شناخت سازمان و تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی سازمان.


4- ارائه آموزش های لازم به کارکنان و مدیران.


5- تشکیل کمیته راهبری و کمیته اجرایی.


6- طرح ریزی سیستم به وسیله کمیته های راهبری سازمان.


7-تدوین مستندات مورد احتیاج( همینطور خط مشی، اهداف، نظامنامه، تهیه فرم ها..)


8-اجرای سیستم و رفع مشکلات و عدم انطباق ها.


9-ممیزی داخلی و رفع عدم انطباق ها.


10-ممیزی خارجی و صدور گواهی نامه به عنوان آخرین مرحله استقرار نظام مدیریت.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس تخصصی جهت دریافت و اخذ ایزو  iso با موسسه حقوقی بین المللی ثبت سفیر تماس بگیرید.

 

 

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).