ثبت برند چیست؟

ثبت برند مراحلی است که برای اختصاص یک نام انحصاری به کسب و کارتان، باید انجام دهید. این اقدامات به صورت خلاصه عبارتند از:

 • انتخاب نام تجاری مناسب.
 • پشت سر گذراندن مراحل مربوط به استعلام ها.
 • آماده کردن همه مدارک لازم.
 • ثبت نام در سایت مالکیت معنوی.
 • گرفتن امضاء از دفترخانه اسناد رسمی و نیز تایید حساب کاربری در سامانه ثبت برند.
 • تکمیل اظهارنامه برند با دقت کامل و ارسال آن به صورت الکترونیکی.
 • حضور در اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده به صورت فیزیکی.
 • پرداخت هزینه های مربوط به روزنامه رسمی و حق الثبت و مراجعه مجدد به اداره و دریافت سندی که نشان دهنده اختصاص برند به شما می باشد.

مراحل ثبت برند و نشان تجاری

ثبت برند مانند بسیاری از کارهای اداری دیگر مراحل خاص خود را دارد. ما ریز به ریز و قدم به قدم این مراحل را به شما آموزش می دهیم. به شما قول می دهیم اگر این محتوا را کامل بخوانید کاملا مراحل ثبت برند برای شما شفاف می شود.

تعیین نام برند

برای برند خود باید نامی انتخاب کنید که به راحتی نشان دهنده نوع فعالیت شما باشد و در ذهن مخاطب بماند. نام مناسب باعث می شود مخاطب با شنیدن آن به یاد شما بیافتد.

برای انتخاب نام مناسب نکات بسیار مهم روانشناسی و مربوط به علم دیجیتال مارکتینگ را باید در نظر بگیرید. ممکن است اسامی خاصی در ذهن شما باشد که بسیار هم به آن ها علاقه مندید اما به عنوان نام برند مناسب نباشد.

برای جذب صحیح مخاطب بیشتر از این که به علاقه خودتان فکر کنید باید به علاقه مخاطبان فکر کنید. برای این که مطمئن باشید که نام انتخابی تان همه شرایط لازم را دارد. پیشنهاد می کنیم با کارشناسان مجرب ما در ثبتینو مشورت کنید.

ما در مسیر موفقیت، همراه بسیاری از کسب و کارها هستیم و با انجام کلیه خدمات مربوط به ثبت برند، ثبت شرکت و دیگر موارد مشابه کمک شان می کنیم. ما مفتخر به داشتن خانواده بزرگی از کسب و کارهای موفق در ثبتینو هستیم..

استعلام برند های ثبت شده

نامی که انتخاب می کنید باید یکتا باشد. یعنی خود این نام یا مشابه آن نباید قبلا در همان طبقه مد نظر شما ثبت شده باشد. منظور از طبقه، دسته بندی هایی است که برای مشاغل مختلف انجام شده و هر شغل در دسته خاص خودش قرار می گیرد. شغل شما هم در یکی از این طبقه ها قرار می گیرد.

اگر اسمی که انتخاب می کنید مشابه با برند ثبت شده ای باشد، رد خواهد شد. و وقتی اسمی یک بار رد می شود احتمال آن بسیار کم است که مجددا پذیرفته شود. پیشنهاد می کنیم استعلام را با دقت کامل انجام دهید تا در مراحل بعدی دچار مشکل نشوید و زمان و هزینه تان هدر نرود.

شما می توانید از کارشناسان ما در موسسه بین المللی سفیر برای استعلام برند کمک بگیرید یا این که خودتان از طریق وب سایت این کار را انجام دهید. در صورتی که برند مد نظر شما قبلا ثبت نشده باشد می توانید به ادامه مراحل بپردازید یا اگر نام انتخابی تکراری است باید به فکر نام دیگری باشید.

مدارک ثبت برند تجاری

مدارک لازم برای ثبت برند را باید آماده کنید. بسته به این که شما شخص حقیقی یا حقوقی هستید یا تصمیم به ثبت برند فارسی یا انگلیسی گرفته اید. مدارک مورد نیاز متفاوت است که در ادامه آن ها را بررسی می نماییم.

 

مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی

 • کپی برابر اصل شناسنامه و نیز کارت ملی متقاضی یا متقاضیان
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (در صورتی که برند مورد نظر لاتین است.)
 • کپی برابر اصل مربوط به مجوز فعالیت (مواردی مانند پروانه ساخت، جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا هر گواهی دیگری که در واقع از طرف نهادهای نظارتی، فعالیت شما را تایید کند.)
 • آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و ایمیل و برخی اطلاعات مشابه.

مدارک لازم برای ثبت برند حقوقی

 • کپی روزنامه رسمی برای ثبت شرکت.
 • کپی مربوط به روزنامه رسمی برای ثبت تغییرات مربوط به شرکت (در صورتی که وجود دارد.)
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی برای همه افراد صاحب حق امضاء.
 • کپی کارت بازرگانی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی برای ثبت برند لاتین.
 • کپی برابر اصل مربوط به مجوز فعالیت (مواردی هم چون جواز تاسیس، پروانه ساخت، پروانه بهره برداری یا هر گواهی دیگر از طرف نهادهای دولتی).
 • آدرس، شماره تلفن ثابت و همراه، کد پستی و ایمیل. (شما به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی باید شماره همراهی را ارائه دهید که به نام خودتان باشد. این مورد برای حفظ اطلاعات شما و پیگیری های بعدی در نظر گرفته شده است.)

نکته: یک برند می تواند بیش از چند مالک داشته باشد. در این شرایط باید مشخص شود که هر کدام از افراد مالک چند درصد برند هستند.

ثبت اظهارنامه برند

در این مرحله باید به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد شوید و در قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری بقیه موارد را پیگیری کنید.

برای ثبت اظهارنامه باید مدارک لازم را در سایت بارگذاری کنید. موارد گفته شده عبارتند از : کپی شناسنامه و کارت ملی، کارت بازرگانی ( برای ثبت برند لاتین)، مجوز فعالیت و نمونه برند در سایز 6*6.

هنگامی که مراحل لازم را طی کرده و هزینه ها را پرداخت نمایید، برگه ای در سامانه به شما نمایش داده می شود که باید آن را پرینت بگیرید. پس از آن باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا اطلاعات وارد شده در سامانه تایید شود .

در صورت تایید اطلاعات، دفترخانه گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری را در اختیارتان قرار می دهد. در مرحله بعدی، اطلاعات را در سامانه وارد می کنید و نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود را دریافت می نمایید .

نام کاربری و رمز عبور را باید به دقت نگه دارید زیرا برای پیگیری های بعدی و دریافت اطلاعات لازم، به آن نیاز خواهید داشت.

تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت برند

اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما باید به تایید برسد. سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری باید اظهارنامه را تایید کنند به این معنی که عیب و نقصی ندارد. پس از آن پیامکی با موضوع تایید اظهارنامه برای شما ارسال می شود. شما باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و پرونده فیزیکی برای علامت تجاری تشکیل دهید.

برای تشکیل این پرونده باید تصویر برابر اصل همه مدارکی که قبلا هنگام ثبت اظهارنامه در سایت بارگذاری کرده اید، را در اختیار کارشناسان قرار دهید.

واریز هزینه های ثبت برند

هنگامی که پرونده فیزیکی علامت تجاری شما ثبت می شود، اداره مالکیت تقاضای ثبت علامت تجاری تان را به روزنامه رسمی ارسال می کند. در این مرحله نوبت واریز مبلغی برای هزینه روزنامه رسمی است. به این آگهی، آگهی تقاضای علامت تجاری هم می گویند.

پس از این و حدود یک هفته بعد باید هزینه دوم را پرداخت نمایید. تا روزنامه چاپ شده و به آدرس مشخص شده توسط شما، ارسال گردد.

طبق قانون، در صورتی که شخص یا  اشخاصی ثبت برند مذکور را مغایر با حق و حقوق خود می دانند. به مدت 30 روز فرصت دارند که اعتراض رسمی خود را اعلام نمایند. در صورتی که در این 30 روز اعتراضی صورت نگیرد شما می توانید هزینه دوم را پرداخت نمایید.

پس از پرداخت این هزینه و گذشت یک هفته، روزنامه نوبت دوم چاپ شده و به آدرس شما ارسال می گردد.در این مرحله شما پرداخت هزینه حق الثبت را هم دارید.

دریافت سند برند

در این مرحله دوست داشتنی شما با در دست داشتن مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی مراجعه می کنید. رسید دریافت سند را امضاء زده و سند برند  خود را دریافت می کنید. مدارکی که برای این مرحله لازم است عبارتند از:

 • یک نسخه از روزنامه های رسمی نوبت یک و دو
 • نسخه ای از اظهارنامه علامت تجاری
 • 10 نمونه با سایز 6*6 از برند.

نکته مهمی که حتما باید به آن توجه کنید

پس از این که کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری برند شما را تایید می کنند شما باید برای تشکیل پرونده فیزیکی اقدام کنید. دقت کنید که برای انجام این کار تا همیشه فرصت ندارید!

شما برای تشکیل پرونده فیزیکی و پرداخت هزینه روزنامه رسمی حداکثر 30 روز فرصت دارید. در صورتی که این مهلت را از دست بدهید، ثبت برند شما کنسل خواهد شد.

مزایای ثبت برند

بعد از آن که مطالب کاملی در رابطه با ثبت برند بیان کردیم. باز هم ابهاماتی در رابطه با این موضوع وجود دارد. برای عده بسیاری هنوز هم این ابهام وجود دارد که چرا به یک برند نیاز داریم و چرا باید برند خود را ثبت کنیم. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و هم چنان با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که یک برند در واقع معرف کسب و کار شما در بازار فروش می باشد. به عنوان مثال تصور کنید که شما در بازار به خرید و فروش چای مشغول هستید. چای را از کشاورزان خریداری می کنید و در بازار به فروش می رسانید. این محصول شما با چه نامی باید در بازار معرفی شود؟ آن را چای بنامند؟ در این صورت چه تفاوتی بین محصول شما و دیگر محصولات مشابه در بازار وجود دارد.

این در حالی است که شما با انتخاب یک نام مناسب برای خود می توانید به سادگی در بازار کار محصول خود را به دیگران معرفی کنید. توجه داشته باشید که این معرفی تنها مزیت ثبت برند نیست و همین موضوع مزیت های بسیار دیگری هم برای شما به دنبال دارد. اصلی ترین مزیت این معرفی را می توان سود مالی بیشتر دانست.

بازریابی محصول با ثبت برند

هنگامی که یک نام تجاری یا برند برای خود داشته باشید. به مشتری این امکان را می دهید که محصول شما را بشناسد. به دیگران معرفی کند و در نهایت سود مالی بیشتری را برای مجموعه شما به دنبال خواهد داشت.

شروع یک فعالیت تجاری به این هدف است که سود مالی بیشتری نصیب شما شود. از این رو نباید از انتخاب نام تجاری و برند که باعث افزایش سود مالی می شود، به آسانی گذشت.

البته انتخاب نام تجاری و برند مزیت دیگری هم برای شما به دنبال خواهد داشت. در صورتی که یک نام مناسب داشته باشید. به مشتری های خود این اجازه را می دهید که شما را به یاد داشته باشند. تصور کنید که شخصی از کیفیت چای شما رضایت داشته باشد. با چه نامی باید چای شما را به یاد داشته باشد؟

توجه داشته باشید که شما برای ماندگاری در بازار به مشتری های ثابتی هم نیاز دارید. زمانی مشتری های ثابتی خواهید داشت که یک نام برای خود داشته باشید.

نحوه ثبت برند

خوب در این قسمت به شما به زبان ساده نحوه ثبت برند را توضیح می دهیم. ببینید شما ابتدا باید استراتژی بازاریابی مشخصی داشته باشید. اگر با کلی زحمت صاحب نام تجاری با ارزشی شده اید خوب حتما باید آن را ثبت کنید وگرنه قطعا آن را از دست می دهید.

پس زمانی که اسم برندتان مشخص شد ابتدا استعلام قابل ثبت بودن آن را بررسی کنید. در صورتی که قابل ثبت بود باید مدارک لازم را که توضیح داده ایم را آماده کنید. بعد از آماده سازی به صورت آنلاین درخواست ثبت برند خود را ثبت کنید.

خوب تا اینجا بیشتر کار انجام شده و باید منتظر بمانید تا نتیجه کارشناسی و نظر کارشناس مشخص شود. بعد از 30 الی 40 روز نتیجه نظر کارشناس در کارتابل اکانت شما نشان داده می شود.

در صورت موافقت باید روزنامه اول آن را که 30 روز زمان دارد پرداخت کنید. پس از انتشار روزنامه حدود یک ماه زمان داده می شود که کسی به به این برند معترض نباشد

بعد از اینکه این مرحله هم تمام شد باید روزنامه دوم شما پرداخت شود. پس از پرداخت روزنامه دوم که تا اینجا حدود 2 ماه گذشته است یک هفته هم زمان می برد که ثبت نهایی برند شما انجام شود.

تبریک! برند شما ثبت شده و باید درخواست صدور تصدیق داده شده و تصدیق برند خود را از اداره مالکیت معنوی تحویل بگیرید.

برندهای غیر قابل ثبت

کلمات و عباراتی هستند که نمی توان آن ها را به عنوان برند و علامت تجاری به ثبت رساند. اطلاع از این موارد باعث می شود که مراقب هزینه و زمان خودتان باشیn. و پروسه ثبت برند را در سریع ترین زمان ممکن به انجام برسانید. در ادامه این موارد را به شما معرفی می کنیم

 • علائمی که به هرشکلی حق تقدم دیگر افراد حقیقی یا حقوقی را در زمینه ثبت برند ضایع می کند.
 • علائمی که ثبت آن ها با قانون مغایر باشد.
 • علائمی که اطلاعات غلط در مورد مکان تولید کالا به مخاطب بدهد یا هر اطلاعی که از نظر جغرافیایی خلاف واقع باشد. مثلا برای کالای تولید شده در ایران نمی توانید تقاضای برند" العراق" داشته باشید.
 • علائمی که در ماده 6 کنوانسیون پاریس ذکر شده است. مثلا در بند الف ماده 6 این کنوانسیون آمده است که اگر بدون اجازه مقامات مربوطه، از علائمی مانند پرچم، نشانه های رسمی، دولتی ، خانوادگی و.. در برند استفاده شود، تقاضای ثبت پذیرفته نخواهد شد . حتی در صورتی که قبلا چنین برندی ثبت شده است، می تواند توسط مراجع باطل اعلام شود.
 • علامت های عام را نمی توان به ثبت رساند . مثلا برای فعالیت در زمینه پوشاک نمی توان از اسم " لباس" به عنوان برند استفاده کرد.
 • علائم توصیفی قابل ثبت نیستند. مثلا برند " خوش طعم" برای ثبت برند مواد غذایی نمی تواند به ثبت برسد.
 • علائمی که نشان دهنده جنس است. مثلا برای محصولات پلاستیکی نمی توانید برند " پلاستیک" را به ثبت برسانید.
 • علائمی که به شکلی شبیه علامت معروف دیگری باشند. (حتی اگر آن علامت معروف هنوز به ثبت نرسیده باشد).
 • علائم گمراه کننده (مثلا برای کالای پلاستیکی نمی توان از عبارت چوبی در اسم برند استفاده کرد).
 • علائمی که بسیار شبیه علامت هایی باشند که در طبقات دیگر ثبت شده اند. دلیل نپذیریفتن این علائم این است که کسی نتواند از شهرت و تلاش دیگری سوء استفاده کند.
 • علاماتی که خلاف شئونات و اخلاق حسنه باشد.
 • علائمی که با دیگر علامت های ثبت شده در تعارض است.

ثبت برند چه کمکی به ما می کند؟

بعد از آن که در مطالب بالا به اهمیت داشتن یک برند اشاره کردیم. حال باید موضوع را کمی پیش ببریم و بگوییم که نه تنها باید یک برند یا نام تجاری برای خود داشته باشید. بلکه باید آن را ثبت کنید. اما باز هم این سوال پیش می آید که ثبت برند چه اهمیتی دارد. یعنی نمی توان یک نام تجاری یا همان برند را برای خود انتخاب کنیم. اما بدون آن که آن را ثبت کنیم به کار خود ادامه دهیم؟

برای این که اهمیت ثبت برند را به خوبی درک کنید. از همان مثال برند چای استفاده می کنیم. به عنوان مثال تصور کنید که نام خاصی را برای محصول خود انتخاب کرده اید و آن را بر روی بسته بندی ها چاب کرده اید. از این به بعد مشتری های شما برای آن که چای های شما را تهیه کنند به نام آن توجه می کنند.

از سوء استفاده رقبا جلوگیری می کند

خوب تا به این جا که هیچ مشکلی پیش نمی آید. اما تصور کنید که نام تجاری خود را ثبت نکرده اید و شخص دیگری که در ارائه چای در بازار رقیب شما به حساب می آید از این موضوع اطلاع پیدا می کند. در این حالت این شخص به سادگی می تواند محصولات خود را با نام تجاری شما به فروش برساند.

این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد که به تعدادی از آن اشاره خواهیم کرد. در ابتدا درصدی از سود مالی شما کاهش پیدا می کند. زیرا خواه یا ناخواه تعدادی از مشتری های شما به سمت نام مشابه کشیده می شوند و آن را خریداری می کنند. همین موضوع سود مالی شما را کاهش می دهد.

حال تصور کنید که کیفیت چای رقیب شما به اندازه کیفیت چای شما مرغوب نباشد. در این حالت مشتری نسبت به کیفیت محصول شما هم بی اعتماد خواهد بود. زیرا او نمی داند که این محصول شرکت دیگری است و به دلیل نام مشابه آن را خریداری کرده است.

به همین دلیل دیگر رغبتی به خرید محصول شما نخواهند داشت و این موضوع باعث می شود که وجه کاری شما خراب شده و باز هم سود مالی شرکت کاهش داشته باشد.

از نام تجاری محصول شما مراقبت می کند

حال باید بگوییم که با اقدامی ساده و تیزهوشانه می توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. هنگامی که یک نام تجاری یا برند برای محصول خود انتخاب می کنید، در اداره مالکیت معنوی باید برند را به نام خود به ثبت برسانید.

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع به طور کامل اشاره کردیم، ثبت یک برند می تواند به صورت حقیقی یا حقوقی باید که هر یک از این موارد مدارک و مراحل خاص خود را دارند.

با ثبت برند دیگر آسوده خواهید بود که شخصی یا شرکت دیگری از نام تجاری یا برند شما به نفع خود استفاده نمی کنید و در صورتی هم این اتفاق رخ دهد، به سادگی می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.

در چنین حالتی دیگر مشکلات گفته شده در بالا برای شما به وجود نمی آید و این موضوع اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. با توجه به این مطالب به سادگی می توان به اهمیت ثبت برند پی برد. اما باید بگوییم که باز هم ابهاماتی در رابطه با ثبت یک برند وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

هزینه های ثبت برند

هزینه ثبت برند در فرآیند رونق دهی به کسب و کار اهمیت زیادی دارد. در بازار فعلی برند اهمیت بسیار خاصی پیدا کرده است. بسیاری از افراد به دنبال این هستند که با داشتن یک برند کسب و کار خود را رونق ببخشند. در این راستا مخصوصا اطلاع از هزینه ثبت برند در تهران هم اهمیت بالایی دارد.

از دیگر ابهاماتی که در رابطه با ثبت یک نام تجاری یا برند وجود دارد. مربوط به هزینه ای است که برای انجام این کار پرداخت خواهد شد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای ثبت یک برند نمی توان هزینه ثابت و دقیقی را در نظر گرفت. زیرا این هزینه با توجه به عواملی مشخص می شود که برای هر کسی با دیگری تفاوت هایی دارد. از این رو در ادامه عوامل موثر بر هزینه های ثبت برند را به طور کامل شرح خواهیم داد.

1) هزینه ثبت اظهارنامه

برای ثبت یک برند در ابتدا باید اظهارنامه ثبت کنید و این موضوع هم هزینه های خاصی را به دنبال خواهد داشت. هزینه ثبت اظهارنامه به ازای هر طبقه 24 هزارتومان است، البته اگر برند شما حقوقی باشد، این هزینه به 48 هزار تومان افزایش پیدا می کند.

2) هزینه آگهی روزنامه

با توجه به روزنامه انتخاب شده و... این هزینه هم تفاوت خواهد کرد. اندازه قلم، اندازه کادر و حتی رنگ آگهی بر روی هزینه آن تاثیر می گذارد. کمترین مبلغ برای ثبت یک آگهی در روزنامه کثیرالانتشار 154 هزار تومان می باشد.

3) هزینه حق الثبت برند

در هنگام ثبت یک برند، هزینه ای هم به اداره مالکیت معنوی پرداخت خواهید کرد که حق الثبت نامیده می شود. این هزینه متناسب با نوع برند شما و همچنین تعداد طبقات آن برند مشخص می شود. برای برندهای حقیقی مبلغ حق الثبت 120 هزارتومان است. در حالی که برای ثبت برند حقوقی این مبلغ 240 هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که برای طبقات اضافی هم باید حق الثبت بیشتری بپردازید. برای ثبت برند حقیقی این مبلغ ده هزار تومان و برای برند حقوقی 20 هزار تومان می باشد.

4) هزینه آگهی در روزنامه رسمی

در هنگام انتشار آگهی در روزنامه رسمی هم مبلغ دیگری را باید بپردازید. توجه داشته باشید که در ایران فقط یک روزنامه رسمی وجود دارد و همین موضوع باعث می شود که نوع روزنامه دیگر تاثیری در تعیین هزینه ها نداشته باشد. اما باز هم به هر حال اندازه قلم، اندازه کادر و... هم چنان بر روی این هزینه تاثیر می گذارند.

با توجه به مطالب بالا به خوبی می توان به این موضوع پی برد که برای ثبت یک برند یا نام تجاری باید چه هزینه ای صرف کرد. البته توجه داشته باشید که مزیت های مالی ثبت نام تجاری یا برند به حدی بالا است که ارزش این هزینه ها را خواهد داشت. پس به شما توصیه می کنیم که اگر در بازار کسب و کاری دارید.

هزینه ثبت برند در کشورهای دیگر

بسیاری از اشخاص حقیقی یا حقوقی برای آن که بتوانند کسب و کار خود را رونق ببخشند به دنبال برندسازی در کشورهای دیگر هستند. اگر شما هم در کشور دیگری فعالیت بازرگانی و تجاری دارید.

این کار در آن کشور می تواند مزیت های بسیاری را برای شما داشته باشد. در واقع همان مزیت هایی در ایران برای شما دارد، در کشور دیگری هم خواهد داشت.

حال باید بدانیم که هزینه ثبت برند در کشورهای دیگر چگونه مشخص می شود. در این رابطه باید بگوییم که قوانین و مقررات هر کشوری با دیگر کشورها می تواند تفاوت ها یا شباهت های بسیاری داشته باشد. به همین دلیل ما نمی توانیم در رابطه با همه کشورها مطلبی را به طور یقین بیان کنیم.

از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که در ابتدا کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با کارشناس های ما تماس بگیرید. ما در ثبتینو به صورت رایگان به شما مشاوره می دهیم تا هم کشور مناسبی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. و هم بتوانید طبق قوانین آن کشور برند خود را درج کنید.

قرارداد ثبت برند

اگر تصمیم دارید که ثبت برند خود را برون سپار کنید حتما با موسسات معتبر همکاری کنید. یک مجموعه که بشود به آن اعتماد کرد باید ویژگی هایی داشته باشد که مهم ترین آن این است که با شما قرارداد برند معتبر ببندد.

شما چه به صورت غیر حضوری و چه حضوری که بخواهید با مجموعه ای همکاری کنید باید حتما قرارداد برند مهر شده روی سربرگ آن مجموعه با شما بسته شود. پس حتما به این نکته توجه کنید زیر فرآیند ثبت برند قدری پیچیده و زمان بر است و اگر قراداد نداشته باشید ممکن است در آینده به مشکل بخورید.

بهترین موسسه ثبت برند در تهران

همان طور که در این نوشتار خواندید ثبت برند پیچیدگی ها و فراز و نشیب های خودش را دارد. در صورتی که با موسسه ما یعنی موسسه ثبتینو برای ثبت برند قرارداد ببندید تمامی مراحل گفته توسط کارشناسان ما انجام می گیرد. و نیازی نیست شما مراجعه حضوری به اداره ای داشته باشید.

علاوه بر آن هر کدام از مراحلی که گفتیم فراز و نشیب های خودش را دارد که کم تجربگی متقاضی می تواند باعث طولانی تر شدن روند ثبت شود. موارد بسیار زیاد دیگری هم هستند که به جهت سردرگم نشدن شما در efj fvkn از ذکر آن ها خودداری کرده ایم.

 کارشناسان ثبت سفیر با بهره گیری از تجربه و دانش لازم و نیز اطلاع کامل از همه قوانین مربوطه ، در این زمینه و دیگر زمینه های مشابه همراه شما هستند.

طبقات برند

بر اساس نوع کالا یا خدمات شما، برند شما در دسته بندی های زیر قرار می گیرد. این لیست طبقات برند توسط مرکز مالکیت معنوی آماده شده است. پس ابتدا طبقات برند را بخوانید تا بدانید که برند شما در چه طبقه ای باید ثبت شود.

شماره طبقه شرح ریز طبقات کالا
1 مواد شيميايي برای، علوم، عكاسي و همچنين كشاورزي، باغباني و جنگلباني، رزين‌هاي مصنوعي پردازش نشده، پلاستيك‌هاي پردازش نشده، كودهاي گياه، تركيبات اطفاء حريق، مواد آبكاري و جوشكاري فلزات، مواد شيميايي براي نگهداري مواد غذايي، مواد دباغي، چسب‌هاي صنعتي.
2 رنگ، روغن، جلا، لاك، موادضدرنگ زدگي و جلوگيري كننده از فاسد شدن چوب، مواد رنگي، مواد تثبيت رنگ، رزين يا صمغ‌هاي خام طبيعي، فلزات به صورت پودر يا ورق براي نقاشان ساختمان، چاپگرها.
3 تركيبات سفيدكننده و ساير مواد مخصوص شستشوي لباس، مواد مخصوص تميز كردن، براق كردن، لكه‌گيري و سائيدن، صابون، عطريات، روغن‌هاي اسانس، مواد آرايشي، لوسيون‌هاي مو، گرد و خمير دندان.
4 روغن‌ها و گريس‌هاي صنعتي، روان‌كننده‌ها، تركيبات گردگيري، مرطوب كردن و جذب رطوبت، انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنايي، انواع شمع و فتيله چراغ.
5 مواد داروئي و بيطاري، مواد بهداشتي براي مصارف پزشكي، مواد رژيمي براي مصارف پزشكي، غذاي كودكان، انواع گچ شكسته‌بندي، لوازم زخم‌بندي، مواد پركردن دندان، موم د ندانسازي، ضدعفوني كننده‌ها، مواد نابودكننده حشرات موذي، قارچ كش، مواد دفع نباتات هرزه.
6 فلزات عادي و آلياژهاي آن‌ها، مواد ساختماني فلزي، ساختمان‌هاي فلزي قابل حمل، مواد فلزي خطوط راه‌آهن، كابل و سيم‌هاي غيربرقي از جنس فلزات عادي، آهن‌آلات، اقلام كوچك فلزي، لوله و مجراهاي فلزي، گاوصندوق، اجناس ساخته شده از فلزات عادي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، سنگ‌هاي  معدني فلزات.
7 انواع ماشين و ماشين‌هاي افزار، انواع موتور (به استثناء موتور وسائط نقليه زميني)، قفل و بست  حلقه‌هاي اتصال قطعات ماشين‌ها و قطعات انتقال قوه (به غير از اتصالات و اجراء انتقال قوه وسائط نقليه زميني)، لوازم و ابزار كشاورزي (به استثناي ابزارهاي دستي)، ماشين جوجه كشي.
8 انواع  ابزار و لوازم دستي (كه با دست كار مي‌كنند)، سرويس كارد و قاشق و چنگال، سلاح كمري، تيغ.
9 اسباب و آلات علمي، دريانوردي، مساحي، عكاسي، سينمايي، بصري، وزن كردن، اندازه‌گيري، علامت دادن، كنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش، اسباب و لوازم هدايت، قطع و وصل، تبديل، ذخيره‌سازي، تنظيم يا كنترل جريان برق، آلات و اسباب ضبط، انتقال يا تكثير صوت يا تصوير، اسباب ذخيره اطلاعات مغناطيسي، ديسك‌هاي قابل ضبط، ماشين‌هاي فروش خودكار و مكانيسم دستگاه‌هايي كه به سكه كار مي‌كنند، صندوق‌هاي ثبت مبلغ دريافتي، ماشين‌هاي حساب، تجهيزات داده‌پردازي و رايانه‌ای، دستگاه آتش نشاني.
10 آلات و ابزار جراحي، پزشكی، دندانسازی و بيطاری، اندام‌هاي مصنوعي، دندان و چشم‌ مصنوعي، اقلام ارتوپدي، مواد بخيه زني.
11 دستگاه‌هاي روشنايي، حرارتي، مواد بخار، طبخ، خنک كردن، تهويه، تأمين آب بهداشتي.
12 وسائل نقليه، دستگاه‌هاي حمل و نقل زميني، دريايي يا هوايي.
13 اسلحه گرم، مهمات و انواع پرتابه (از قبيل موشك، خمپاره و غيره)، مواد منفجره، مواد وسايل آتشبازي.
14 فلزات گرانبها و آلياژهاي آن‌ها و كالاهايي كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آن‌ها روكش شده‌اند و در ساير طبقات ذكر نشده‌اند، جواهرات، سنگ‌هاي گرانبها، اسباب و لوازم ساعت‌سازي و زمان سنجي.
15 آلات موسيقي.
16 كاغذ، مقوا و كالاهاي ساخته شده از آن‌ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، مطالب چاپ شده، مواد صحافي، عكس، نوشت‌افزار، چسب براي مصارف تحريري يا خانگي، لوازم نقاشي، قلم مو نقاشي، ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتري (به استثناي مبلمان) مواد آموزشي و تدريس ( به استثناي دستگاه‌ها)، مواد پلاستيكي براي بسته‌بندي (كه در ساير طبقات ذكر نشده‌اند)، حروف و كليشه چاپ.
17 لاستيك، كائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، ميكا (سنگ طلق) و كالاهاي ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، پلاستيك داراي شكل و قالب خاص براي استفاده در توليد ساير كالاها، مواد بسته‌بندي، درپوش‌ گذاري، انسداد و عايق‌ بندي، لوله‌هاي قابل ارتجاع غيرفلزي.
18 چرم و چرم مصنوعي و كالاهاي ساخته شده از آن‌ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، پوست حيوانات، چمدان، كيسه و كيف‌هاي مسافرتي، چتر، چتر آفتابگير و عصا، شلاق، يراق و زين و برگ.
19 مواد و مصالح ساختماني (غيرفلزي)، لوله‌هاي غيرفلزي سخت و غيرقابل انعطاف براي استفاده در ساختمان، آسفالت، قير و قطران، ساختمان‌هاي متحرك غيرفلزي، بناهاي يادبود غيرفلزي.
20 مبلمان و اثاثيه، آيينه، قاب عكس، كالاهاي ساخته شده از چوب، چوب پنبه، ني، حصير، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، كهربا، صدف مرواريد، كف دريا و بدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك (كه در ساير طبقات ذكر نشده‌اند).
21 ظروف خانگي يا لوازم آشپزخانه (كه از فلزات قيمتي ساخته يا روكش نشده‌اند)، شانه و ابر و اسفنج، انواع برس  قلم مو (به استثناي قلم موهاي نقاشي)، مواد ساخت برس، لوازم نظافت و تميزكاري، سيم ظرفشويي، شيشه كار شده يا نيمه كار شده (به استثناي شيشه مورد استفاده درساختمان‌ها) شيشه آلات، اشياء ساخته شده از چيني و سفال كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند.
22 طناب، رسيمان، تور، چادر، سايبان، برزنت (تارپولين)، بادبان و شراع، كيسه و گوني كه در طبقات ديگر ذكر نشده است، مواد لايي و لايه‌گذاري و پوشال (به استثناي لاستيك و پلاستيك)، مواد خام ليفي براي نساجي.
23 انواع نخ و رشته براي مصارف پارچه بافي و نساجي.
24 محصولات نساجي و پارچه‌اي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، انواع روتختي و روميزي.
25 انواع لباس و پوشاك، پاپوش و پوشش سر.
26 انواع توري و قلابدوزي، روبان، بند (نوار) حاشيه و قيطان، دكمه، قزن قفلي، سنجاق و سوزن ته‌ گرد، گل‌هاي مصنوعي.
27 انواع فرش، قاليچه، حصير و زيرانداز، لينوليوم و ساير كف پوش‌ها، آويزهاي ديواري (غيرپارچه‌اي).
28 انواع بازي و اسباب بازي، لوازم ورزشي و ژيمناستيك كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، تزئينات درخت كريسمس.
29 گوشت، گوشت ماهي، گوشت طيور و شكار، عصاره گوشت، سزيجات و ميوه‌جات به صورت كنسرو، خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا و كمپوت، تخم مرغ، شير و محصولات لبني، روغن‌ها و چربي‌هاي خوراكي.
30 قهوه، چاي، كاكائو، شكر، برنج، نشاسته كاسار يا مانيوك (تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما (ساگو)، بدل قهوه، آرد و فراورده‌هاي تهيه شده از غلات، نان، نان شيريني، شيريني‌جات، شيريني يخي، عسل، ملاس يا شيره قند، مايه خمير، گرد مخصوص شيريني‌پزي يا پخت نان، نمك، خردل، سركه، انواع سس (چاشني) ادويه جات، يخ.
31 محصولات كشاورزي، باغداري و جنگلباني و دانه‌هايي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند، حيوانات زنده، ميوه و سبزيجات تازه، بذر، گياهان و گل‌هاي طبيعي، غذاي حيوانات، مالت (جو سبز خشك شده).
32 ماءالشعير، آب‌هاي معدني و گازدار و ساير نوشيدي‌هاي غيرالكلي، آبميوه و شربت‌هاي ميوه‌اي، شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.
33 -
34 تنباكو، لوازم تدخين، كبريت.
35 تبليغات، مديريت تجاري، امور اداري تجارت، كارهاي دفتري و اداري.
36 بيمه، امور مالي، امور پولي، امور مربو به معاملات املاك و مستغلات.
37 ساختمان‌سازي، تعمير و بازسازي، خدمات نصب.
38 مخابرات از راه دور.
39 حمل و نقل، بسته‌بندي و نگهداري كالاها، تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت‌ها.
40 بهسازي و عمل‌آوري مواد.
41 آموزش و پروش، دوره‌هاي كارآموزي وتعليمي، تفريح و سرگرمي، فعاليت‌هاي ورزشي و فرهنگي.
42 خدمات علمي و فناوري و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه، خدمات تجزيه و تحليل و تحقيقات صنعتي، طراحي و توسعه نرم‌افزار و سخت افزارهاي رايانه‌اي.
43 خدمات عرضه اغذيه و نوشابه، تأمين مسكن و محل اقامت موقت.
44 خدمات پزشكي، خدمات بيطاري، مراقبت‌هاي بهداشتي، و زيبايي براي انسان‌ها ياحيوانات، خدمات كشاورزي، باغداري و جنگلداري.
45 خدمات شخصي يا اجتماعي كه توسط ديگران براي رفع نيازهاي افراد ارائه مي‌شوند، خدمات امنيتي براي محافظت از افراد، اموال و دارايي‌ها، خدمات حقوقي...

برای ثبت برند چکار باید کرد؟

شاید برای شما هم این سوال که برای ثبت برند چکار باید کرد پیش آمده باشد، خوب برای این کار باید ابتدا بررسی کنیم که آیا اسمی که کسب و کار ما دارد قابل ثبت اشت یا خیر، بعد از آن باید بررسی کنیم که این نام قابل ثبت است یا خیر، بعد از آن باید مدارک لازم برای ثبت برند درطبقه مورد نظر و کاری خود را آماده کنیم، و پس از آن از طریقه سامانه اقدام به ثبت برند خود کنیم.

آیا خودمان می توانیم برند خود را ثبت کنیم؟

بله، اما فراموش نکنید این کار مانند بسیاری از موارد اداری نیاز به دانش و تخصص خود دارد، در صورتی که دانش کافی نداشته باشید ممکن است دچار ضرر مالی و زمانی شوید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

هزینه ثبت برند به موارد مختلفی بستگی دارد. اما در نهایت اختلاف زیادی بین برند های مختلف وجود ندارد. به عنوان مثال فرق بین یک برند که در 2 طبقه قرار است ثبت شود با برندی که در تمایمی طبقات یا مثلا 10 طبقه قرار است ثبت شود متفاوت است. به همین دلیل قبل از اقدام به ثبت می توانید بررسی کنید که قیمت ثبت برند شما چقدر می شود.

مدت زمان ثبت برند چند روز است؟

به طور کلی زمان دقیقی را نمی توان پیش بینی کرد. اما حداقل زمانی که باید در نظر بگیرید حدود 70 روز کاری خواهد بود.

مدت زمان اعتبار برند پس از ثبت چند سال است؟

دقیقا 10 سال، برخی تصور می کنند که بعد از اقدام برای ثبت به صورت مادامالعمر صاحب آن نام خواهند شد. اما چنین نیست، شما هر 10 سال باید این گواهی را تمدید کنید.

آیا ثبت برند مالیات دارد؟

خیر، به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی برند شما مشمول مالیات نخواهد شد و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

آیا مالک برند می تواند حقوقی باشد؟

بله، شما می توانید برند خود را به صورت حقوقی و به نام شرکت خود ثبت کنید.

آیا 2 نفر می توانند مالک یک برند باشند؟

بله، این امکان وجود دارد که 2 شخص حقیقی مالک یک برند به صورت مشترک باشند و امتیاز آن متعلق به هر دوی این افراد باشد.

آیا برند می تواند هم به صورت فارسی هم لاتین ثبت شود؟

بله، برند شما در صورت نیاز می تواند هم به صورت فارسی و هم به صورت لاتین به همراه علامت شما ثبت شود.

برگه ثبت برند چیست؟

برگه ثبت برند درواقع همان گواهی تصدیق 10 ساله آن است که در انتهای پروسه کاری از طریق اداره مالکیت معنوی به نام مالک آن صادر می شود.

آیا امکان ثبت برند مشابه وجود دارد؟

در بیشتر موارد خیر، تنها در موارد خاص که حتما در طبقات مشترک نباشند و نوع فعالیت تفاوت زیادی با هم داشته باشند ممکن است امکان اینکه برند مشابه هم ثبت شود وجود دارد.