نحوه محاسبه مالیات بر اجاره ملک

مالیات اجاره، در واقع مبلغی است که بابت اجاره ملک از فرد حقیقی یا حقوقی توسط دولت اخذ می‌شود. منظور از ملک می‌تواند زمین، آپارتمان، خانه شخصی با هر کاربردی باشد. کاربرد املاک به صورت مسکونی، تجاری یا اداری ثبت می‌شود. در این راستا اگر قرار باشد، ملکی را اجاره کنیم، باید بدانیم که هر سال هزینه‌ای را بابت مالیات بر درآمد اجاره ملک خواهیم پرداخت.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره ملک

 1. در قدم اول باید اجاره سالانه را مشخص کنید. اگر برای اجاره ملکی، پول پیش نداده باشید، مبلغ اجاره را در عدد ۱۲ ضرب کنید تا اجاره سالانه را به دست آورید.
 2. اگر مبلغی هم به عنوان پول پیش به صاحب ملک داده باشید، باید ۱۸ درصد از مبلغ رهن را محاسبه کرده و حاصل آن را با اجاره سالانه جمع کنید.
 3. بر اساس قانون وضع شده، ۲۵ درصد درآمد اجاره، از مالیات معاف است. برای محاسبه آن عدد به دست آمده را در ۷۵ درصد ضرب کنید.
 4. مالیات برای اجاره سالیانه تا ۳ میلیون تومان، ۱۵ درصد و مالیات برای اجاره سالیانه ۳ تا ۱۰ میلیون تومان، ۲۰ درصد محاسبه می‌شود.
 5. اگر اجاره سالیانه ملک، ۵ میلیون تومان باشد، ۳ میلیون تومان از آن را با ۱۵ درصد و ۲ میلیون تومان آن را با نرخ ۲۰ درصد محاسبه می‌کنیم.

اجازه دهید برای روشن شدن قضیه، یک مثال عددی بیاوریم تا مالیات بر درآمد اجاره ملک را بهتر درک کنیم:

فرض کنید مبلغ رهن ملکی ۲۰ میلیون و مبلغ اجاره آن، ماهی ۵۰۰ هزار تومان باشد. برای محاسبه مالیات بر اجاره ملک باید ابتدا ۱۸ درصد از مبلغ پول رهن را محاسبه کنیم.

۳٫۶۰۰٫۰۰۰=۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰-۱۸%

۶٫۰۰۰٫۰۰۰=۱۲*۵۰۰٫۰۰۰

حالا ۲ عدد به دست آمده را با هم جمع کنید.

۹٫۶۰۰٫۰۰۰=۶٫۰۰۰٫۰۰۰+۳٫۶۰۰٫۰۰۰

حالا برای کم کردن میزان معافیت از مالیات باید طبق این دستور پیش روید. عدد به دست آمده را در ۷۵ درصد ضرب کنید. این عدد مجموع اجاره سالیانه را برای مالیات نشان می‌دهد.

۷٫۲۰۰٫۰۰۰=۷۵%*۹٫۶۰۰٫۰۰۰

۴۵۰٫۰۰۰ =۱۵%*۳٫۰۰۰٫۰۰۰

۸۴۰٫۰۰۰ =۲۰%*۴٫۲۰۰٫۰۰۰

۱٫۲۹۰٫۰۰۰ =۸۴۰٫۰۰۰+۴۵۰٫۰۰۰

شرایط معافیت از مالیات بر درآمد اجاره ملک

 • اگر فرد درآمدی غیر از دریافت اجاره ملک نداشته باشد. در این صورت طبق قانون می‌تواند از مالیات معاف شود. اما در صورتی که مبلغ اجاره بیشتر از میزان عرف باشد، لازم است مازاد اجاره آن را پرداخت کند.
 • در صورتی که فرد، ملک خود را برای اقامت یا فعالیت تجاری و اداری بستگان درجه یک قرار دهد از پرداخت مالیات معاف است. اقوام درجه یک یعنی: پدر و مادر، همسر و فرزندان. در غیر این صورت اگر با سند و مدرکی خلاف این موضوع ثابت شود، ملک مشمول مالیات است.
 • متراژ خانه می‌تواند تعیین کننده پرداخت یا عدم پرداخت مالیات باشد. در شهر تهران اگر متراژ خانه کمتر از ۱۵۰ متر و در شهرستان‌ها کمتر از ۲۰۰ متر باشد، مشمول مالیات نیست. به این قانون، معافیت زیربنایی گفته می‌شود.
 • مبالغی که از دولت بابت بازسازی ملک دریافت می‌شود، شامل پرداخت مالیات نیست.

اگر شرایط بالا شامل حالا شما نباشد، لازم است اظهارنامه مالیاتی را پر کرده و مالیات بر درآمد اجاره ملک را محاسبه و پرداخت کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

 • به سایت اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید.
 • نسخه نرم افزاری اظهارنامه مالیاتی را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید.
 • اطلاعات هویتی و مشخصات مربوط را مشاهده و تکمیل کنید.
 • برای اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، آن را بررسی کرده و ارسال اطلاعات به سازمان مالیاتی را انجام دهید.
 • کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود.